
Eglė Kernagytė-Dambrauskė lankosi Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje: jame – ir Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos dovana
geg 23
0
23
„Lietuvos televizijos“ laidoje „Lietuvos muziejai“ vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė sveikinsis iš Pagėgių. Ten aplankys Martyno Jankaus muziejų.
Minint dešimtąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines, 1928 m. Martynas Jankus kartu su bendraminčiu Juozu Adomaičiu pastatė aukurą ant Rambyno kalno. Taip Martynas Jankus nusprendė sugrąžinti Rambyno kalnui tai, kas iš jo buvo atimta prieš daugiau nei šimtmetį. Rambynas atgavo savo akmenį. O Mažoji Lietuva – savo širdį.
Daugiau apie tai – „Lietuvos televizijos“ laidoje „Lietuvos muziejai“
Martyno Jankaus muziejus – tai kultūrinis objektas, įsikūręs Bitėnuose, Pagėgių savivaldybėje. Muziejus įkurtas XIX a. pabaigos atstatytoje Mažosios Lietuvos spaustuvėje, kurioje dirbo ir gyveno Martynas Jankus – aušrininkas, spaustuvininkas, Tilžės akto signataras ir Mažosios Lietuvos patriarchas.
Martynas Jankus, gyvendamas Bitėnuose, netoli tuometinės Carinės Rusijos ir Vokietijos valstybių sienų, savo sodyboje pastatė spaustuvę ir keletą metų organizavo lietuviškų knygų gabenimą į Didžiąją Lietuvą.
Muziejui 18 metų vadovavusi pradinių klasių mokytoja Birutė Žemgulienė puikiai prisimena, kaip vieną dieną sulaukė svečių: istoriko Domo Kauno ir dailininkės Ievos Labutytės.
Istorikas Domas Kaunas Martyno Jankaus asmenybe sudomino būrį bendraminčių, su kuriais pavyko sovietmetyje įkurti muziejų Bitėnų kaime bei apie jo atidarymą paskelbti vietos laikraščiuose. Gandas apie Bitėnuose atidarytą muziejų pasklido žaibo greičiu.
Bendraminčių įkurtas muziejus plėtėsi, augo ir nebetilpo į esamus rėmus, buvo nuspręsta atkurti Martyno Jankaus sunykusią sodybą, kurią savo laiku sudarė keletas gyvenamų pastatų, klėtis, daržinė, viralinė ir spaustuvė. Per kelis dešimtmečius muziejus pasipildė šioje spaustuvėje išleistomis knygomis, šeimos nuotraukomis ir XIX amžiaus Mažosios Lietuvos artefaktais.
Muziejuje gausu eksponatų, kuriuos padovanojo kolekcininkai
Vienas tokių – Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos dovana. Dalis eksponatų atkeliavo iš šeimos archyvo - net 12 knygų padovanojo patriarcho anūkė Ieva Jankutė.Muziejui eksponatus dovanoja ir visai su Martynu Jankumi nesusiję žmonės – viena tokių Švedijoje gyvenanti ir muziejaus bičiule tapusi Marija Kulčinskaja, kuri padovanojo muziejui daugiau nei 1000 eksponatų. Muziejuje lankytojai prie išdidintos literų kasos gali trumpam tapti raidžių rinkėjais ir išbandyti šį amatą. Ilgainiui Martynas Jankus Mažojoje Lietuvoje tapo ne tik spaustuvininku, bet ir politiku. Suvokietintame krašte jis svajojo išsaugoti lietuvybę ir tam skyrė ypatingą dėmesį.
Šiandien Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus gyvas, atkurti sodybos pastatai, apjungti kadaise išdraskyti sklypai, čia vyksta edukacijos, renginiai, šio krašto šventės. Buvusioje Martyno Jankaus klėtyje šiandien įkurdintas Edukacinis centras, kuriame lankytojai supažindinami su knygų įrišimu, jų leidyba bei platinimu. Atviras ir autentiškas rūsys, kuris jei prabiltų, papasakotų ne vieną istoriją. Martyno Jankaus muziejus garsėja ne tik edukacijomis moksleiviams, bet ir tarptautiniais dailininkų plenerais, kurių dėka Bitėnai gali didžiuotis unikaliu Mažosios Lietuvos paveikslų sodu.
Martyno Jankaus muziejus nuolatos atnaujinamas – šiais metais atkurta ir naujam gyvenimui prikelta sodybos daržinė.
Laida „Lietuvos muziejai“ ne tik pažindins, bet ir jaudins, įtrauks ir nepaleis žiūrovo savo unikaliais pasakojimais apie Lietuvoje vykusius įvykius, kurie ir sukūrė Lietuvą tokią, kokioje šiandien gyvename. Laidą žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 16.30 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją ir „YouTube“ kanale Lietuvos ryto TV.
Laidos „Lietuvos muziejai“ įrašus rasite čia:
https://www.lietuvosryto.tv/lietuvos-muziejai
Laidos „Lietuvos muziejai“ filmavimo akimirkos