top of page
Eglė Kernagytė-Dambrauskė lankėsi Elektrėnų krašto muziejuje ir Abromiškių dvare: išvydo medžio skulptūrų kolekciją

kov 21

Lietuvos ryto TV

1

42

„Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuvos muziejai“ vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė vyks į Elektrėnų krašto muziejų ir Abromiškių dvarą, kuris mena seną ir ilgą istoriją.   

Abromiškių dvaro sodyba paskelbta valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuvos muziejai“ sužinosite, kad sodybai priklauso dvaro rūmai, svirnas, sarginė, tvarto, tvoros fragmentai bei parkas.  

XVI amžiuje aplink Abromiškių dvarą esančias žemes, vedęs Oną Gryniūtę-Janavičienę-Poniatovskienę gavo Abrahamas Poniatovskis. Jis aukščiausioje pelkingos teritorijos vietoje pasistatė pirmuosius dvaro rūmus.  

Bėgant laikui dvaro savininkai vis keitėsi. XIX amžiaus pabaigoje jame buvo sukaupta didžiulė biblioteka, kurioje buvo apie 20 000 tomų prancūzų ir lenkų literatūros klasikos, istorijos veikalų. Čia buvo saugomas turtingas dviejų giminių šeimos archyvas, paveikslai, porceliano rinkiniai. 

Nuo 1951 m. rūmuose buvo įsikūrusi ligoninė, vėliau 1978 m. čia veikė taupomoji kasa, ryšių skyrius, kultūros namai, buvo įrengti ir gyvenamieji butai. 

 

Abromiškių dvaras šiuo metu yra renovuojamas 

Dvaras pamažu atgauna savo istorinį grožį – netrukus jis taps svarbiu kultūros ir turizmo traukos objektu, pritraukiančiu tiek vietinius, tiek lankytojus iš visos Lietuvos. 

Šalia Abromiškių dvaro teritorijos ir kadais dvarui priklausęs svirnas. Svirne anksčiau laikyti įvairūs padargai.  

Atrestauruotame, kultūrinei – muziejinei veiklai pritaikytame Abromiškių svirne praeitais metais pradėjo veikti Elektrėnų krašto muziejus. Muziejuje nuolat vyksta renginiai, parodos, edukaciniai užsiėmimai.  

 

Elektrėnų krašto muziejus ir jo reikšmė 

Elektrėnų krašto muziejus yra svarbus kultūros centras, prisidedantis prie vietos bendruomenės kultūrinio gyvenimo ir istorinio paveldo išsaugojimo bei sklaidos. Šio muziejaus įkūrėjas – Vytautas Mizeras. Žymus Lietuvos pedagogas, literatas ir muziejininkas. Jo pastangomis Elektrėnų krašte buvo puoselėjama kultūra ir istorija, o sukaupta medžiaga padėjo formuoti muziejaus ekspozicijas, atspindinčias regiono paveldą. 

Viena svarbiausių Elektrėnų krašto muziejaus ekspozicijų – skulptoriaus Ipolito Užkurnio medžio skulptūrų kolekcija. Muziejuje – unikali galimybė iš arti susipažinti su liaudies meno tradicijomis, kurias menininkas įamžino savo kūriniuose. 

Muziejuje taip pat eksponuojamos ir Elektrėnų krašto muziejui padovanotos dzūkės Zosės Užšilaitienės austos lovatiesės. Dzūkijos krašto audėjos, siekdamos sukurti išsiskiriančių raštų ir tam tikrų savybių lovatieses naudojo skirtingų pluoštų verpalus ir siūlus. Dzūkiškose lovatiesėse arba divonuose užkoduota audėjų meilė, išmintis, kūrybingumas ir pagarba tradicijai. 

Muziejus atskleidžia ne tik Elektrėnų miesto, bet ir jo apylinkių – Semeliškių, Beižionių, Gilučių – istoriją. Čia sukaupta įvairių krašto istorijos dokumentų, nuotraukų ir buities eksponatų kolekcija. 

Laida „Lietuvos muziejai“ ne tik pažindins, bet ir jaudins, įtrauks ir nepaleis žiūrovo savo unikaliais pasakojimais apie Lietuvoje vykusius įvykius, kurie ir sukūrė Lietuvą tokią, kokioje šiandien gyvename. Laidą žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 16.30 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją ir „YouTube“ kanale Lietuvos ryto TV.


Laidos Lietuvos muziejai“ įrašus rasite čia:

https://www.lietuvosryto.tv/lietuvos-muziejai


Laidos „Lietuvos muziejai“ filmavimo akimirkos

Rekvizitai

„Lietuvos ryto“ televizija, UAB

Įmonės kodas: 122263617

PVM mokėtojo kodas:  LT222636113

Adresas

Gedimino pr. 12a,
Vilnius,  01103, Lietuva

El. paštas

Sekite mus

  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram

© 2024-2025 Lietuvos ryto TV

Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lietuvos ryto“ televizija sutikimą.

bottom of page