
Garsenybių finansininkė Roberta pataria: „Gautas pajamas paskirstykite pagal 50/30/20 taisyklę“
bal 18
0
7
Virš 50 tūkst. sekėjų socialiniame tinkle „Instagram“ turinti draudimų bei finansų konsultantė Roberta Kazilionienė neslepia, kad ją liūdina prastas lietuvių finansinis raštingumas. Pasak jos, norintiems sutaupyti, pirmiausia reikėtų išmokti tvarką įsivesti savo piniginėje ir visų gaunamų pajamų neišleisti iš karto, o jas paskirstyti pagal 50/30/20 proporcijos taisyklę.
Šį šeštadienį „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovus prie ekranų kvies jau šeštajam sezonui sugrįžusi laida „Gyvenimas versle“, kurioje uždangas į nematomą savo industrijų pasaulį praskleidžia tiek žinomi, tiek nauji prekiniai ženklai, už kurių sėkmingų verslo istorijų yra žmonės, nuolatiniai sprendimai ir iššūkiai. Šios savaitės laidos herojė – draudimų bei finansų konsultantė Roberta Kazilionienė, kuri moko, kaip piniginėje įsivesti tvarką ir savo finansus valdyti 50/30/20 taisyklės principu. Pasak jos, žmonės ne tik įpratę gyventi nuo algos iki algos, bet ir bijo įdarbinti savo pinigus, juos investuojant į kažką kitką, kas nėra nekilnojamasis turtas.
„Iš tėvų ar senelių daugelis yra išmokę gyventi nuo pajamų iki pajamų, išleisti viską, ką uždirba, neįdarbinti pinigų, o pagrindinę investiciją suprasti tik kaip nekilnojamąjį turtą. Tačiau pirmiausia, mes turime turėti santaupų. Galime investuoti kur tik norime, bet svarbiausia – turėti saugų rezervą, kad jeigu netektume darbo, netektume artimojo, užkluptų sveikatos bėdos ar kitos negandos, turėtume saugų krepšelį, iš kurio galėtume paimti ir spręsti problemas, kol sugalvosime, ką daryti toliau“, - teigs laidos pašnekovė.
Tam, kad savus finansus būtų paprasčiau valdyti, Roberta dalijasi gana paprasta 50/30/20 taisykle. Pagal ją, gautas pajamas reikia suskirstyti, pusę jų atidedant pragyvenimui, dalį paskiriant taupymui su tikslu išleisti didesniam pirkiniui, o likutį – įdarbinant ateičiai.
„Ši proporcija tapusi mano vizite kortele, apie kurią kalbu jau daugybę metų. Ji yra apie visada turėjimą pinigų pragyvenimui ir išmokimą gyventi tose ribose, kaip yra numatyta. 30 proc. pajamų mes turime pasidėti kažkur prie savęs, jei į banko sąskaitą, tai atskirą nuo kasdieninės, nes tie pinigai skirti taupymui su tikslu vėliau kažką nusipirkti, o 20 proc. – įdarbinam ateičiai, vaikams ar pensijai“, - mokys finansininkė.
Roberta pastebi, kad nors socialiniuose tinkluose aktyviai kelią naudingą turinį finansinio raštingumo tema, dažnas nustemba, kaip jai pavyksta suderinti darbą su klientais ir gyvenimą užsienyje – Australijoje. Tačiau finansininkė ramina, jog atstumas – ne kliūtis, o šalia savo klientų būna net kur kas arčiau, nei Lietuvoje dirbantys kiti konsultantai.
„Man norisi būti čia ir dabar dėl tų žmonių. Dirbu ir savaitgaliais, ir švenčių metu, o kai žmonės sako, kad bijojo man parašyti, matydami didelį sekėjų skaičių suburtoje bendruomenėje, net nustembu kodėl. Galvoju, kad esu viena, dirbanti sudėtingą darbą paprastai, tarsi Tadas Blinda, žmonių vedlys, todėl net į galvą neateina mintis, kad man negalima parašyti, esą dirbu tik su žvaigždėmis. Aš esu visiškai paprastas žmogus, arčiausiai visų, nesvarbu kokio sluoksnio ar žinomumo jie būtų“, - tikins Roberta.
Kita laidos tema pasakos kosmetologės Indrės Visockienės verslo istoriją. Moteris nuo vaikystės norėjo tapti šios srities specialiste, tačiau nesulaukusi mamos palaikymo, pasirinko kitą profesiją. Visgi, ją pačią kankinusios odos problemos paskatino domėtis sveikos odos paslaptimi, o šią įmynusi, ne tik grįžo prie savo svajonės, bet ir nusprendė padėti kitiems.
„Nuo penkiolikos turiu perioralinį dermatitą, o sulaukus trisdešimties atsirado suaugusiųjų aknė. Teko susidurti su ne vienu specialistu, bet rezultatai nedžiugino, kol pati neišmokau, kas yra oda, o tada atradau formulę, kuri man pagelbėjo. Mityba, streso valdymas, gyvenimo būdas – kiekvienam ši formulė yra skirtingas, nes vienam tai hormoninis sutrikimas, kitam nuo mitybos, o trečiam – nuo netinkamos kosmetikos. Kadangi pati turiu probleminę odą, žinau, kaip žmogus jaučiasi, kaip jam yra psichologiškai sunku, esu patyrusi ir patyčias, tad mano patirtis mane pastūmėjo dirbti su probleminėmis odomis“, - pasakos Indrė.
Trečiasis laidos siužetas pakvies į šeimos užuolaidų verslą „Gustin Decor“. Savo veiklą pradėjęs Tauragėje, prieš septynerius metus jis sėkmingai išsiplėtė į Vilnių, kur vos prieš kelias savaites atidarė jau antrąjį saloną. Šiame versle užaugusi salono vadovė Augustė Klimaitė pasakoja, kad atkeliavus į sostinę, vien tik dirbti su užuolaidų audiniais nepakako, norint atliepti klientų lūkesčius. Taip asortimente atsirado pasiūtos užuolaidos, vėliau – karnizai, montavimo paslaugos ir net konsultacijos klientų namuose.
„Lietuvos klientas yra reiklus ir jis nori estetikos. Žmonės dažnai dirba su interjero dizaineriais, kur kiekviena detalė – gerai apgalvota. Tas pats ir su užuolaidomis: klientai nori tobulai pasiūtų, tobulai gulančių. Visgi, šiandien žmonėms reikia mažiau pompastiškos, jie renkasi natūralų audinį, gražų ir jaukų. Prieš porą metų daug siuvome tamsių užuolaidų, o dabar į interjerą grįžta šviesios, neutralios spalvos. Bet dar prieš renkantis užuolaidų dizainą, svarbu namų darbus atlikti jau remonto metu, nes dažnai susiduriame su problemomis lubose, paliktomis blogomis nišomis, kai klientas nebegali nieko pakeisti ir tenka priimti kitokius sprendimus“, - pasakos Augustė.
„Gyvenimas versle“ – jau šeštąjį sezoną skaičiuojanti laida, kurioje vedėja Milita Daikerytė pristatys ir atskleis šalyje veikiančių įdomiausių, populiariausių bei netikėčiausių verslų istorijas. Lietuva koja kojon žengia su pasauliniais inovacijų pokyčiais ir savo šalyje turi būrį kūrybingų, sumanių ir savo sritį išmanančių verslininkų, kurie suburdami profesionalias komandas gali didžiuotis atradę raktą į verslo sėkmę. Apie visą tai – kiekvieną šeštadienį, 17.30 val., per „Lietuvos ryto“ televiziją.
Laidos „Gyvenimas versle“ įrašus rasite čia:
https://www.lietuvosryto.tv/gyvenimas-versle
Laidos „Gyvenimas versle“ filmavimo akimirkos (Index photography nuotr.)